2015. december 26.

Ízületi gyulladás

Kisebb- nagyobb mértekben ízületünk begyulladhat. Ez a gyulladás érinthet egyetlen ízületet vagy akár több ízületet is. Ezen ízületek merevségével, duzzanatával, melegségével, vörösségével, fájdalmával és funkció csökkenésével jár az ízületi gyulladás. Nőket, férfiakat egyaránt érinthet ez a probléma minden korcsoportban, de az idősebb korban gyakoribb. A köszvény általában a nagylábujjon alakul ki, a rheumatoid arthritis(ízületi gyulladás) a kezeken. A kialakulás oka lehet többféle: fertőzés, autoimmun betegség, anyagcserezavar vagy egyéb betegség vonja magával.

Rheumatoid arthritis:
(Ízületi gyulladás:)

A rheumatoid arthritis egy autoimmun betegség. A test saját védőserege támadja az ízületeket. Sok esetben egyes ételek okozzák ezt az ízületi gyulladást és az adott étel elhagyása után a fájdalmak akár teljesen meg is szűnhetnek. Nézzük a leggyakrabban előforduló ételeket, amik rhemuatoid arthritist (ízületi gyulladást) okozhatnak:

1, Tej:
A panaszok gyakran megszűnnek röviden a tej és tejtermékek elhagyása után. Hogyan okozhatnak a tejtermékek rheumatoid arthritist? A tejben lévő fehérje egy szakasza megegyezik az ízületeink fehérjének egy szakaszával. Amikor a test antitesteket termel a tej fehérje ellen, a fehérjeszakasz hasonlósága miatt antitesteink saját ízületeinket is megtámadhatják. (molecular mimicry). A tej hasonló módon okozhat egyes típusú cukorbetegséget is, ez esetben a tejfehérje és a bétasejtek fehérjéjenek egyes szakaszainak a hasonlósága miatt. A fájdalom megszűnése a tejtermék elhagyása után akár egy-két héttel megszűnhet.

2, zsírok, olajok
3, búza, kukorica
4, Nagyon ritkán bizonyos zöldség vagy gyümölcs


Köszvény:



A köszvény kialakulása:

1. lépés Purin: Ez az anyag megtalálható az ételben is és sejteinkben is.

2. lépés Húgysav: A máj lebontja a purint és egy melléktermék keletkezik; a húgysav (uric acid). Ettől a húgysavtól a szervezet próbál megszabadulni úgy, hogy a vese kiszűri. Amennyiben a vese nem megfelelően működik, nem tud elegendő húgysavat kiszűrni, így több húgysav gyülemlik fel a szervezetben mint kellene. Ugyanakkor ha túl sok termelődik a máj által és a vese nem győzi azt kiszűrni, ez esetben is megemelkedhet a húgysav szint a szervezetünkben.

A normál húgysav szint (laborok enyhén más értékeket állapíthatnak meg normál szintre) :
férfiak esetében: 3.4 - 7 mg/dl
nőknél: 2.4 - 6 mg/dl
Amennyiben a húgysavszint 10 mg/dl felett van, az megnövelheti a köszvény kialakulásának a veszélyét. A szervezetben lévő túl sok húgysav (hyperuricemia) előidézhet köszvényt, vesekövet, veseelégtelenséget. A veseköveknek általában a 10 százaléka húgysav eredetű. Azok a betegek, akiknek köszvényük van, gyakran vesekövet is tapasztalhatnak. Azon betegek 20 százalékánál is előfordulhat ez a fajta vesekő, akiknek nincs köszvényük, de magas a húgysav szintjük.

3. lépés: A szervezetben felgyülemlett húgysav megkristályosodik (monosodium urate) és lerakódik a csont körül elsősorban a nagy lábujjnál.



Az ábrán látható tűszerű pálcikák a húgysav kristályok, amik a két csont összeérésénél lerakódnak. Az immunrendszer érzékeli ezeket az anyagokat, a fehérvérsejtek megtámadják őket és ebből adódik a gyulladás. A sok kristályok lerakódást alkothatnak (az ábrán a két csont közötti gyöngy alakú gombok jelképezik a lerakódásokat) . A gyulladás eldeformálódáshoz és fájdalomhoz is vezethet.



Hamis köszvény
Hamis köszvény (Calcium pyrophosphate deposition disease CPDD):
A köszvényhez hasonló betegség. Hasonló lerakódásokat alkot, de ezek a lerakódások nem húgysav, hanem kalcium eredetűek. A köszvény leginkább a férfiakat érinti, a hamis köszvény pedig általában az 50 feletti nőket.


Degenerative arthritis:
A hamis köszvényen kívül még a köszvényt gyakran összetévesztik a degenerative arthritissel (osteoarthritis) is. Ez esetben a kor előrehaladtával a porc és a csont roncsolódásáról van szó.

A vizsgálatok módjai és hatásossága:

1, Kézi tapintás - nem túl hatásos

2, Röntgen - a köszvényt csak akkor mutatja ki ha már a lerakódások is jelen vannak. Azonkívül nem tudja megállapítani, hogy ez valóban köszvény vagy hamis köszvény mert csak a lerakódást érzékeli de annak anyagi összetételét nem.

3, Vérvétel: a húgysavszintet mérik. Ezzel az a baj, hogy azon betegnek is lehet a vérvétel időpontjában normál húgysav szintje, akinek már jelen van az ízületeknél a lerakódás.

4, Folyadékminta az ízületből: Azt vizsgálják, hogy van-e a folyadékban kristály.
Ez esetben ha a kristályok jelen vannak, még mindig nem lehet tudni, hogy köszvényről vagy hamis köszvényről van szó. Speciális mikroszkóppal meg lehet vizsgálni, hogy a rombusz alakú kalciumkristály vagy a tű alakú húgysavkristály van jelen.

Fogyás:
A fogyás is előidézhet köszvényt különösen azoknál az embereknél, akiknek már volt ilyen problémájuk. A fogyás során feloldódó zsírsejtből felszabadul a húgysav így bekerül a véráramlatba és eljut az ízületekig. Egyes fogyókúrázók, akik fogyókúrába kezdenek, 6 hónapig a Cholchicine gyógyszert szedik, naponta 0,5 mg-ot azért, hogy megelőzzék a köszvény újra kialakulását.

Kerülendő és segítő ételek:
A magas purin tartalmú ételek több húgysavat fognak eredményezni a szervezetben, így ezeket érdemes minél jobban kerülni. Ilyen a hús, belsőségek, hal és egyéb tengeri állatok. Érdekes módon a purin tartalmú növények nem okoznak köszvényt.

Magas purin szintet okozhat meg az alkohol, túlsúly, pajzsmirigy alulműködés, anyagcserezavar (pl cukorbetegség), vese elégtelenség (ilyenkor a vese nem tud megfelelő mennyiségű purint kiszűrni) , a szervezet “elsavasodása” ezért érdemes lúgosító ételek fogyasztására törekedni. A koffeines tartalmú italok is megemelik a húgysavszintet, ugyanis a koffein túl sok folyadékot von el a szervezetből és ha nem hidratált a szervezet, koncentrálódik a húgysav. A cukrok és cukros üdítőket kerülni kell. Nem a természetes cukrokat mint a gyümölcs, hanem a finomított cukrokat, a különböző szirupokat. A vizelethajtó gyógyszerek is hozzásegíthetnek a magas húgysavhoz.

Iktassuk étrendünkbe:
Zeller szár, zellermag kivonat
Fekete cseresznye

Gyümölcsök, amik malic savat vagy citric savat tartalmaznak
A zellerszárban (angol zeller) található egy anyag (3nB), ami megakadályozza a húgysav képződését. A fekete cseresznyéről már 1950-ben megjelentek írások. A benne található anyag megakadályozza az egyik enzim oxidálódását, ami szükséges a húgysav kialakulásához.

Javasolt gyümölcsök:
Alma (különösen a zöld alma), körte, barackfélék, vörös áfonya, földiszeder, banán, dinnye, citrom, narancs, lime, eper, málna, egres, ananász, articsóka, paradicsom. A magnézium is megakadályozza a húgysav képződését, ezért érdemes enni magas magnéziumtartalmú ételeket. Sajnos hónapokba telhet míg a szervezetből kiürül a húgysav. A paleo és egyéb alacsony szénhidrát tartalmú diéták elterjedésével megnövekedett a köszvényes betegek száma is. Törekedjünk a növényi alapú étrendre.

Dr. Neal Barnard könyvében a következőt írja: A kutatások a következő ételeket azonosították be, mint arthritist kiváltó ételek:
tejtermék (ez a legáltalánosabb), kukorica, hús, búza, tojás, citrus gyümölcsök, burgonya, paradicsom, dió félék, kávé.


Budai Éva

Diabéteszes neuropátia

Mi a diabéteszes neuropátia?

A cukorbetegség következtében bekövetkezett idegi rendellenesség. A cukorbetegeknél egy idő után kialakulhat idegi károsodás. Egyes betegeknek tünetek nélkül van idegi károsodása , másoknál valamilyen tünetek észlelhetők mint például fájdalom, bizsergés, zsibbadás, érzékvesztés a kézben, karban, lábfejben, lábszárban. Idegi probléma minden szervben felléphet, beleértve az emésztőrendszert, szívet, nemi szerveket.

A cukorbetegek körülbelül 60-70 százalékának van valami idegi károsodása. A cukorbetegnél bármikor kialakulhat az idegi károsodás de korral illetve a cukorbetegség időtartalmának növekedésével nő a kockázat. A legnagyobb számban azoknál fordul elő idegi károsodás, akik legalább 25 éve cukorbetegek. Azon cukorbetegek is nagyobb neuropátiás veszélynek vannak kitéve, akiknek nincs karbantartva a vércukruk, magas a vérzsírjuk, magas a vérnyomásuk vagy túlsúlyosak.


Mi okozza a diabetikus neuropátiát?

Különböző típusú neuropátiának különböző oka lehet vagy azok kombinációja. Ezek az okok lehetnek:
● anyagcserezavar,
● magas vércukor,
● hosszan tartó cukorbetegség,
● magas vérzsír,
● alacsony inzulinszint,
● neurovaszkuláris eltérések,
● a vérér sérül, ami oxigént és tápanyagot szállít az idegekhez,
● autoimmun rendellenességek, amik gyulladást idéz elő az idegekben,
● mechanikai sérülések az idegekben pl karpalis alagút szindróma,
● örökölt tulajdonságok, amik növelik a neuropátiára való hajlamot,
● helytelen életmód: dohányzás, alkohol fogyasztás

Mik a neuropátia tünetei?
A tünetek a neuropátia típusától függnek és attól, hogy melyik ideget érinti. Egyes betegek egyáltalán nem észlelnek tünetet, más betegeknél az első tünet gyakran zsibbadás, bizsergés vagy fájdalom a lábfejben. A tünetek először gyakran enyhék de mivel az idegsérülés éveken át történik az enyhe esetek sokáig észrevétlenül vannak jelen. A tünetek kiterjedhetnek az érző idegrendszerre, a motorikus idegrendszerre, az autonóm idegrendszerre.

Egyes esetekben a fájdalom felléphet hirtelen és erősen (pl focal neuropathy).
A diabetikus neuropátia tünetei lehetnek:
● Zsibbadás, bizsergés, fájdalom a lábujjakban, lábfejben, lábakban, kezekben, karokban, ujjakban
● A láb és kézben lévő izmok sorvadása
● Emésztési zavar, hányinger vagy hányás, hasmenés, székrekedés
● Szédülés vagy gyengeség a vérnyomás csökkenése miatt miután felálltunk vagy leültünk
● Vizelési problémák
● Merevedési zavar a férfiaknál vagy hüvelyszárazság a nőknél
● Gyengeség
Léteznek olyan tünetek is, amit nem a neuropátia okoz viszont gyakran vele együtt társul. Ilyen tünetek a súlyveszteség és a depresszió.

A diabetikus neuropátia típusai:
Periferiás neuropatia
Autonóm neuropatia
Proximal neuropatia
Focal neuropatia
Mindegyik neuropatiás típus másként hat a testre.

Periferias neuropatia:
Cukorbetegeknél a leggyakoribb típus a perifériás neuropátia. Tünete: fájdalom vagy érzékvesztés a lábujjakban, lábfejben, lábszárban, kezekben és karokban. Érinti : Lábujj, lábfej, kéz, kar

Autonóm neuropátia:
Megváltozik az emésztés, székelés, vizelés, nemi reakció szexre, izzadás. Azt az ideget is érintheti, ami a szívvel kapcsolatos illetve kontrollálja a vérnyomást, továbbá a szemben és tüdőben lévő idegeket. Autonóm neuropátiat a hypoglycemia is okozhat, amit nem érzékelünk. Érinti: Szív, erek, emésztőrendszer, húgyutak, nemi szervek, verejtékmirigyek, szemek, tüdő

Proximal neuropatia:
Ez a fajta neuropatia okozhat fájdalmat a combban, csípőben, fenékben és a láb gyengeségéhez vezethet. Érinti: Combok, csípő, fenék, lábak

Focal neuropátia:
Hirtelen gyengeség lép fel egy idegszál vagy idegszálcsoportban és előidézhet izomgyengeséget, fájdalmat. Bármely ideget érinthet a testben. Érinti: Szemek, arcizmok, fülek, medence, derék, mellkas, has, comb, lábak, lábfejek

Mi a periferialis neuropátia?
Idegsérülés a végtagokban. Általában a lábfej és lábszár fog hamarabb érintett lenni és utána a kéz és a kar. Sok esetben az orvos már megfigyelheti ezeket a károsodásokat és a beteg még nem is érzékeli a tüneteket.

A tünetek lehetnek zsibbadás vagy érzéketlenség fájdalomra, hőre. Bizsergés, égő vagy szúró érzés, éles fájdalom vagy görcs. Túlzott érzékenység érintésre, akár gyöngéd érintésre is. Egyensúly elvesztése. Ezek a tünetek sokszor éjjel rosszabbak. Okozhat izomgyengeséget is és izomreflex elvesztését különösen a bokánál és a személy járása megváltozhat. A lábfej elváltozása is megjelenhet. Hólyagok és egyéb sérülések is megjelenhetnek a lábon mert nem érezzük a fájdalmat ha tör a cipő vagy egyéb más megsérti a lábat és ez a seb el is fertőződhet. Ezért rendszeresen ellenőrizzük lábfejünket és ápoljuk azt megfelelően. Ha bármiféle sérülést találunk a lábfejünkön, azt azonnal kezeljük, hogy ne fertőződjön el. Amennyiben a sérülés kezeletlen marad, a fertőzés akár a csontig is terjedhet és amputációhoz vezethet. Sok amputáció elkerülhető lehetne, ha a sérüléseket időben felismeri a beteg és kezeli.




Mi az autonom neuropatia?
Arra az idegre hat, ami a szívet, vérnyomást, vércukorszintet szabályozza. Egyéb belső szervekre is hat ezért az emésztés, vizelés, légzésfunkciók, szexuális reakciók, látás megváltozhat. Arra a rendszerre, ami a hypoglicemia után normalizálja a vércukorszintet, hatással lehet, aminek következtében nem kapjuk meg a hypoglicemia figyelmeztető jeleit. Egyéb probléma is okozhatja, hogy nem érzékeljük a hypoglicemiát, nem csak a neuropátia. Mivel a vérnyomás és a pulzus nem tud megfelelően módosulni, ezért lezuhanhat a vérnyomásunk ülés vagy állás után illetve a pulzusunk folyamatosan magas lehet. Az emésztőrendszeri idegek károsodása székrekedést okozhat de váltakozhat hasmenéssel is, különösen éjjel. Gasztroparalízis (amikor a gyomor túl lassan ürül ki) is felléphet . Ez hányingerhez, hányáshoz, puffadáshoz, étvágytalansághoz is vezethet és ingadozhat a vércukor is miatta.

Ha a nyelőcső idege károsodik, akkor a nyelés is problémás lehet. Az emésztőrendszerbeli probléma fogyáshoz is vezethet. Az idegsérülés megakadályozhatja, hogy a húgyhólyag teljesen kiürüljön. A húgyhólyagban és vesékben baktérium szaporodhat el és ez fertőzést okozhat. Elcsöppenhet a vizelet mert a személy nem érzékeli, hogy a húgyhólyag tele van vagy nem tudja szabályozni az elzáró izmokat. A szexuális reakció is megváltozhat. Hiába van jelen a vágy, a nemi szervek nem reagálnak. A férfiaknál felléphet merevedési probléma vagy nincs megfelelő magömlés. A nő nem nedvesedik vagy nem ér el orgazmust, esetleg a vágy jelei nem mutatkoznak. Amikor a verejtékmirigyek nem megfelelően működnek a test nem tudja rendesen szabályozni a hőt ezért éjjel vagy evéskor bőségesen izzadhat az egyén. Ez a fajta neuropatia a pupillára is hatással lehet, ami nem fog megfelelőképpen reagálni a fényerősségre.

Mi a proximal neuropátia?
Fájdalommal kezdődik a combban, csípőben, fenékben vagy lábakban, általában a test egyik oldalán. A lábak gyengeségéhez vezethet és a beteg segítségre szorulhat, ahhoz hogy felálljon.

Mi a focal neuropátia?
Hirtelen jelentkezik és bizonyos idegeket támad többnyire fejben, törzsben, lábakban. Okozhat kettős látást, fájdalmat a szem mögött, az arc egy része lebénulhat (Bell's palsy). Felléphet erős fájdalom a medencében vagy derékban, a comb elülső részén, fájdalom a mellkasban, gyomorban vagy oldalt, fájdalom a sípcsont külső részén vagy a lábfej belső részén. Felléphet mellkasi vagy hasi fájdalom, amit néha összetévesztenek szívinfarktussal vagy vakbélgyulladással. A focal neuropátia fájdalmas és leginkább idősebb cukorbetegeknél lép fel.

Ideg összenyomódás:
Cukorbetegeknél a neuropátián kívül ideg összenyomódás is felléphet (entrapment syndrome). Ezek közül a leggyakoribb a carpalis alagút szindróma, ami zsibbadást és bizsergést okoz a kézben, illetve izomgyengeséget vagy fájdalmat.

Megelőzhető -e a neuropátia?
A megelőzés legjobb módja a vércukorszint megfelelő karbantartása. A folyamatos magas vércukorszint neuropátiás károsodásokat okozhat. A rendszeres orvosi vizsgálatok ajánlottak, illetve ha bármiféle elváltozást észlelünk, azonnal beszéljük meg kezelőorvosunkkal.

A vitamin és ásványanyag hiányának pótlása nagyon fontos mivel elősegíthetik a neuropátia kialakulását. Sajnos sok orvos nem fektet erre elég hangsúlyt, pedig egyes ásványi anyag vagy vitamin pótlásával, a már kialakult neuropátia esetén is a fájdalmak sokszor teljesen megszűnnek.

Neuropátiás problémák esetén gyakori vitamin hiány a:
B vitaminok: B1, B3, B6, B12 (a Metformin elősegítheti a B12 vitamin hiányt)
Folsav
E vitamin
D vitamin (D vitamin hiány cukorbetegeknél nagyon gyakori)

Ásványi anyagok, aminek hiánya elősegítheti a neuropátia kialakulását:
Réz
Magnézium
Vas
Cink
Szelén


A kalcium ugyan tudomásom szerint nem befolyásolja a neuropátia kialakulását de cukorbetegek számára nagyon fontos ásványi anyag. A cékla egy két szem brazil dióval szinte az összes neuropátiát előidéző ásványi anyag hiány pótlását nagymértékben elősegítheti. A vas nagyon kényes ásványi anyag, abból az optimális értékre kell törekednünk. A vas hiány és vas többlet is problémát okoz. Cukorbetegeknél gyakran előfordul a szervezetben felhalmozódott hem vas. Ilyen esetekben különösen érdemes az állati eredetű ételeket kerülni, hiszen csak azokban van hem vas és a hem vas felszívódik akár szüksége van rá a szervezetnek, akár nincs. A növényekben lévő nem hem vasak felszívódását a szervezet jobban tudja szabályozni. Vashiány esetén a tengeri hínárok és algák fogyasztása segíthet a vas pótlásában. Nagyon sok só van a szárzellerben (angol zeller). Lehet rágcsálni vagy a levet kicsavarni és azt inni. Vesebetegek kérdezzék meg kezelőorvosukat mert a zöld félék esetleg gondot okozhatnak.

Aki nem vesebeteg, annak ajánlott sok zöldet enni, akár ehető vadon növő zöldeket is vagy annak kipréselt levét. A zöldekben nagyon sok az ásványi anyag. A zöldek segítik a vércukorszint szabályozását is így különösen érdemes azokat nagyon édes ételek mellé is fogyasztani, így az étkezés után segíthet abban, hogy ne ugorjon nagyon magasra a vércukor. Lehetőleg próbáljuk az ásványi anyagokat és vitaminokat természetes módon pótolni növényekkel, gyümölcsökkel, magvakkal. A növény szervessé teszi őket, így könnyebben felszívódik. Amennyiben tablettával pótoljuk ezeket a vitamin és ásványi anyagokat, kezelőorvosunk felügyelete alatt tegyük azt.


Budai Éva








..............oOo..............

2015. december 25.

Húsevők vagyunk?

Húsevő az ember?

Azt tudjuk, hogy az emberek többsége fogyaszt húst, viszont szervezete milyen felépítésű? Ez sok vitát vált ki a húsevő és a vegetariánus tábor között. Érdekes módon abban mindenki egyetért, hogy az oroszlán ragadozó, a tehén növényevő, de amikor a saját fajunkról van szó, nagy a nézeteltérés: Az ember húsevő -e vagy sem?

Igazából néha elmosolyodom mert talán az ember az egyetlen olyan faj a Földön, ami mindent meg akar enni. Valódi mindenevőnek képzeli magát. A minap vettem egy pár cipőt és a benne lévő kis tasakocskára rá volt írva “Do not eat!” (Ne edd meg!). Ami elég kicsi ahhoz, hogy lecsússzon a torkunkon sok mindent képesek vagyunk megenni. A kis gyerek akar az apróbb játékot is lenyeli. És valóban sokan esznek húst de a kérdés az, szervezetünk úgy van -e felépítve, hogy a húst könnyen feldolgozza vagy a húsevéssel megterheljük a szervezetünket? Valódi húsevő, ragadozó -e az ember anatómiáját tekintve?

Nézzük először a lelki oldalát. A gyakran felhozott példa: egy kis nyulat ha bezárnánk egy kis oroszlánnal vagy egy kis gyerekkel, mi történne? Vagy egy kis macska mikor meglátja az egeret? Talán ilyet már láttunk. A macska pupillája kitágulna, hegyezné a fülét, és fenné a fogát a finomságra, alig várva, hogy az egérre vesse magát. Valószínű az éhes kis oroszlán sem sakkozni szeretne a kisnyúllal.

A kisgyereknek viszont eszébe sem lenne csorgó nyállal a nyúlra vetni magát, széttépni fogaival és a belsőségekben, véres húsban turkálni. A ragadozó ösztönt nem kell tanítani, az már a pici állatban is benne van, amennyiben húsevő. Valószínű, ha egy általános iskolába állatokat vinnénk, a gyerekek nem azért szaladnának az állatokhoz, hogy rávessék magukat és fogukkal széttépjék, jóízűen megegyék élvezve az ínycsiklandó vér és friss hús szagát, hanem azért, hogy megsimogassák, megszeretgessék őket. Nyers húst és vért látva, illetve szagolva, valószínű soknak nem az étvágya jönne meg, hanem öklendezve szaladna el. Sütéssel, fűszerezéssel kellene átalakítani a húst ahhoz, hogy megegye. Az igazi ragadozónak erre nincs szüksége. Nem csak hogy nem esne az a gyerek a kis bárány torkának, de valószínű sokuk lelki traumát szenvedne, ha ott valaki elvágná a kis bárány torkát előttük. Mit mondjak, az ember elég kényes ragadozó!



A ragadozó szeretné elkapni az áldozatát, az áldozat viszont nem szeretne a ragadozó gyomrában kikötni, ezért elszalad. A ragadozó nem szeretne éhen halni, ezért hirtelen óriási sebességre tud felgyorsulni és nagyon gyors futó. Így van esélye, hogy elkapja a menekülő áldozatot. Micsoda versengés az életben maradásért! A növényevő ezzel ellentétben nagy területet kell hogy bejárjon, hiszen az élelem nagy területen van szétoszolva. Ezert neki nem szükséges a gyors futás, inkább a kitartó mozgásra van szüksége. Ezért sokat bír sétálni.

Tehát az egyik rövid távon fut gyorsan, a másik hosszú távon sétál lassan. Nézzük az oroszlánt és az embert. Vajon melyik kategóriába sorolhatók? Ugyan már! Az ember intelligens és különböző vadászfegyvereket alkot meg, így nincs szüksége a futkározáshoz! Egyértelmű, hogy az ember húsevő! És repülni is képes nem is akármilyen sebességgel, tehát egyértelmű, hogy repülő faj? Vagy épp víz alatt is sok időt képes tölteni egy búvárfelszereléssel, akkor ha nem is vízi állat de legalább kétéltű? Intelligenciánkkal sok mindent képesek vagyunk megalkotni, de ez megváltoztatja a biológiai felépítésünket?

Az ember mindig is fogyasztott húst! Igen ez kétségtelen, de ez nem jelenti azt, hogy szervezetének ez volt a legmegfelelőbb energia forrás. A szokás nem mentesít attól, hogy a szervezetet terheljük és mindig is terheltük a húsfogyasztással. De mit tennél, ha nem lenne más csak hús? Nem ennél? Persze, hogy mindenki megenné a húst is, hiszen ilyen esetben nem az egészség a kérdés , hanem az életben maradás.


Ki mennyit és milyen gyakran eszik? 
Az oroszlán ha elkap egy zebrát akkor abból jól belakmározik mert utána lehet napokig nem eszik. Óriási gyomrába rengeteg ételt képes bevinni hiszen nem tudhatja mikor eszik újra. Mi pedig naponta többször is étkezünk kevés mennyiséget, hiszen gyümölcsökhöz, bogyókhoz, zöldségekhez könnyen hozzájutunk. Ne felejtsük el, hogy az ember trópusi faj.


Ki mit szeretne enni? Szebbet, jobbat?
Az oroszlánnak jó az öreg is, a beteg is, a fiatal is. Azt könnyebb elkapni és táplál. Nem feltétlen fogja a legszebb, legerősebb példányt kiszemelni magának, ami gyorsabban fut el és erősebben képes ellenállni. Nem csak neki lenne nehezebb dolga, de az anyatermészet is ráütne az orrára, hiszen a másik fajnak is fent kell maradnia és ha az oroszlán mindig a legszebb, legegészségesebb példányt vadászná, a beteget és öreget meghagyva, akkor az nem lenne előnyös a másik faj fennmaradásához. Az ember viszont a legszebbet, a legjobbat keresi hiszen a szebb, egészségesebb gyümölcs van jobban tele táplálékkal.


Testfelépítés:
A húsevő testfelépítése gyorsaságra és harcra van felépítve:
Teste torpedó alakú.

Első részén a fogak, karmok vannak (a harc fegyverei), majd a váll, a mellkas védve a bordákkal és végül egész hátul a védetlen has. Ez a védett testfelépítés szükséges, amikor egy rúgkapáló, meghalni nem akaró állatot vadászunk le. Ízületei tartósan olyan helyzetben vannak, ami képessé teszi őket az azonnali gyors futáshoz. Mindig lábujjhegyen járnak, sarkuk enyhén megemelkedve. (A rövid távfutók ehhez a startnál letérdelnek)

Míg az oroszlán mellső lábán erős karmok vannak a rövid csontokon, csuklója szinte összeolvadva, mindez a harchoz és sebességhez hozzásegítve őket, az emberi kéz csontjai hosszúak, csuklója pedig nagyon gyenge. A karma egyértelműen nem megfelelő vadászathoz, meg a hosszú körmű hölgyeké sem. Az oroszlánnak kulcscsontja jelentéktelen, az embernek ezzel ellentétben nagyon hosszú és ez teszi az embert kevésbé mozgékonnyá. Az oroszlán ezt nem engedheti meg magának, hiszen az erős állatot le kell terítenie.

Az embernek hosszú, egyenes lába van így a gravitáció ellen leginkább a váza tartja felállva, míg az oroszlánt az izmai is nagy mértékben hozzásegítik az álláshoz, járáshoz. Azért ha nem elfoglalt, leginkább szeret lefeküdni, hiszen sok energiába telik a gravitáció ellen harcolni. Egyes növényevő állatok csontfelépítése viszont sokkal jobban le tudja győzni a gravitációt mint sok más növényevő társuké és képesek állva aludni (ló, elefánt). Az oroszlánnak nincs is szüksége sokáig talpon maradnia hiszen az áldozat után rövid ideig szalad, ezzel ellentétben a növényevő sokat talpal, hiszen nagy területet kell élelemért bejárnia. A növényevőket osszuk két csoportba! Az egyik csoport tagjai legyenek azon növényevők, akikre vadásznak a vadállatok (pl antilop) és a másik csoportban az olyan növényevők akikre nem vadásznak a húsevő állatok (pl elefánt).

Az első csoport tagjainak olyan testfelépítésre van szükségük, ami lehetővé teszi a menekülést. Nekik is gyorsnak kell lenniük. Ha az oroszlán gyors akar lenni, és félig lábujjhegyen jár, akkor az antilop még gyorsabb szeretne lenni, elmenekülni és ő egyenesen lábujjhegyen jár mint a balerinák. Lábuk hosszú vékony így nemcsak állni és járni képesek hosszú ideig de gyorsan futni is, hiszen lábaik könnyűek. Az elefántnak viszont csak sokat kell állnia, járnia. Neki nem szükséges menekülni ezért lábai egyenesek, de nehezek és ízületei merevebbek. Nem lábujjhegyen áll, hanem talpa teljesen érinti a talajt.

Mi emberek is hosszú, egyenes lábakon állunk mint a növényevők és leginkább csontvázunk mintsem izmunk harcol a gravitáció ellen. Próbáljuk csak meg félig behajlított térddel állni akár síelő állásban, vagy egyik láb elöl! Nagyon hamar elfáradnánk. És a lábfejünk csontozata? Félig lábujjhegyen állunk mint a ragadozók, vagy balerinaként tipegünk mint az olyan növényevők amire vadásznak a ragadozók, vagy talpunk teljesen érinti a talajt mint az elefánté? Nem tudom kinek milyen a lábfej felépítése, az enyém teljesen érinti a talajt, kivéve talán mikor nem a realitás talaján állok. És az ember nem jó futó mint egy ragadozó, viszont kitartóan, hosszan tud sétálni, mint egy növényevő.




Mint láttuk, a ragadozó felépítése harcra van kitalálva, hiszen egyik állat sem fog önként az oroszlán asztalára feküdni. Első részen vannak az éles fogak, az erős mancsok, a hosszú erős karmokkal, a váll és a bordák védik az elülső részt és hátul van minden sérülékeny rész mint a védetlen has, nemi szerv stb. Az ember ezzel ellentétben teljesen nyitott . Minden védetlen része elöl van. Hölgyeknél a mellek, has (talán benne a babával), férfiaknál has, nemi szervek. Nem valami előnyös testfelépítés egy élethalál harcra.


A legtöbb ragadozó alszik nappal és éjjel vadászik így nagyobb esélyünk van nappal élelem után járni és éjszakára menedékbe húzódni. Ráadásul az emberi lény csoportokban él, így esetleges támadásoknál jobban tud védekezni. A nőknek a terhesség nagy akadályozó tényező lenne, hogy állatok után szaladgáljon és harcoljon vele. Tudom, hogy egyes úriemberek azt mondják a férfiak mennek vadászni de a természet nem szeretné a nők és utódaik sorsát a férfiakra bízni. Nem lenne okos ötlet.

Minden egyes ragadozó faj nősténye képes vadászni és magát illetve utódait élelemmel ellátni. Férfiakra szükség van de ne emeljük a mércét túl a valóságon! Egy nőstény, még ha az emberi faj tagja is, képes kell legyen a férfi nélkül is megélni és utódairól gondoskodni. Egyszerűen nem létezik olyan faj a Földön, aminek nőstény tagja képtelen a számára szükséges élelmet megszerezni. Egyetlen nő sem szeretné ha az élete és utódai élete a férfiaktól függne, beleértve az Anya Természetet. A ragadozók a terhességi hónapokat rövid idő alatt letudják, hiszen a hosszú hónapokig tartó nagy has nem lenne előnyös az oroszlán hölgynek ragadozás szempontjából. Az ember viszont megengedheti magának, hogy nagy pocakkal sétálgasson és csipegesse a friss gyümölcsöt. Az oroszlán sok utódot hoz a világra egy terhesség után, az ember általában egyet vagy esetleg kettős ikreket. Az emberi utód nagyobb az oroszlán utódhoz képest ha az anya test tömegéhez hasonlítjuk



Állkapocs, fogazat:
A ragadozok állkapcsát nagyon erős izmok mozgatják és szélesre tudják nyitni szájukat. A temporális izom a ragadozók feje tetején van és nagyon erős. Az embernél ez oldalt helyezkedik el és jóval gyengébb. A ragadozó állkapcsának mozgása függőleges, csak kinyitja a száját és bezárja. Az ember állkapcsa oldalirányban is mozog. Az ételt a rágófogai közé préseli és oldalirányú mozgással zúzza. Mi hosszan megrágjuk az ételt, a ragadozó meg szinte egyben lenyeli. A ragadozó nem tudja az állát oldal irányba mozgatni.
.



Szemfogak:
A ragadozók szemfogai nagyon hosszúak, erre azért van szükség, hogy le tudják hasítani a húst a csontról és a nagyobb húsdarabot is szét tudják tépni. Az én szemfogaim jóval rövidebbek. A képen a leopárd és oroszlán koponyája látható.




Rágófogak:
A húsevő rágófogai élesek nem laposak mint a növényevőké, hiszen nekik hasítani, vágni kell a húst. A növényevőnek lapos, nagy felületű rágófogra van szüksége, hogy az állkapocs oldal irányú mozgatásával őrölni tudja az ételt.




Sok embertől hallom azt a kijelentést, hogy az ember fogazata mindenevő. Én nem is szeretnék senkivel vitatkozni, ezért az emberi fogazat fölé mindenki írja kedve szerint a megfelelő szót a szerint, hogy szerinte melyik csoport fogazatához hasonlít az emberi fogazat!




Ivás:
A koponya csontozati felépítése miatt a ragadozó nem tudja felszívni a vizet, hanem nyelvével viszi azt a szájába. A növényevő nem a nyelvet használja ivásra, hanem vákuumot alakítva szájával, felszívja a vizet. Épp így mi is mikor iszunk, legyen az pohárból vagy forrásvizet a tenyerünkből, a vizet a szánkba szívjuk nem a nyelvünkkel iszunk mint a kutya.

Nyelőcső:
A húsevő nyelőcsöve széles és táguló, hiszen nagy darab húst nyel le. Az ember nyelőcsöve vékonyabb. Mi nem tudunk nagy darabot lenyelni. Az étkezés során bekövetkezett fulladásos halálos esetek több mint 90% a hús miatt történik.

Emésztés:
Az ember már rágás során előemészti az ételt, a nyálában lévő különböző enzimek már a szájüregben megkezdik az emésztést. A ragadozónak erre nincs szüksége, hiszen gyomra nagyon savas és még a csontokat is lenyeli anélkül hogy hosszan, nagyon apróra rágná. Ha dobunk a kutyának egy darab húst egyből lenyeli. Emlékszem sok éve mindig rászóltam a kutyámra, hogy ne egyen olyan mohón és rágja meg az ételt ne csak úgy egyben nyelje le mert gyomorrontást fog kapni. Persze ő okosabb volt mint én és jól tudta hogyan kell ennie.


A rágás lényege, hogy az ételt összekeverjük a nyálban lévő emésztő enzimmel. A ragadozó nyálában viszont nincsenek emésztő enzimek, így butaság lett volna a kutyámnak rágásra pocsékolni az energiáját. A hús fehérjéből és zsírból áll. Semmi rostot nem tartalmaz (hiszen az állat váza a csontváz, a növényé pedig a rostok, ami magasan tartja a gravitációt legyőzve). A fehérjét és a zsírt gyorsan le lehet bontani, ezért a ragadozók emésztőrendszere nagyon rövid és egyszerű.

Gyomruk nagyon nagy és óriási adagot képesek egyszerre megenni (hiszen nem tudják mikor tudnak újra zsákmányhoz jutni). Egyes állatok a gyomrukban szállítják haza az utódaiknak az élelmet és mikor a kicsik nyalogatják a felnőtt arcát, az kiköpi az elfogyasztott étel egy részét. Egyetlen evés során képesek testtömegük 30-40 százalékát megenni. 60 kiló lévén nekem úgy 18-24 kilót kellene egy étkezéskor elfogyasztani. A ragadozók gyomorsava nagyon nagyon savas.. Ez lehetővé teszi, hogy akár a csontot is megegyék. A szénhidrátot kevésbé képesek könnyen emészteni. Ha túl sok szénhidráttal etetjük a kutyánkat akkor hasmenése lehet. A növény sejtjei rostokba vannak zárva, és ezt a rostot meg kell bontani, hogy ki tudjuk vonni a tápanyagot. Ez nagy munka és ezt a rágásunk és hosszú bélrendszerünk teszi lehetővé. Az ember leginkább gyümölcsöt, zöldségeket eszik és a benne lévő rost nem okoz gondot az emésztésnek. Azok az állatok amik sokkal durvább rosttartalmú ételeket esznek akár külön baktériummal segíthetik elő az emésztést és kérődznek. A húsevő bélrendszere nagyon rövid, törzsének mindössze 36-szorosa. Leginkább fehérje és zsírt emésztő enzimeket tartalmaznak.

Különböző bélrendszerek:




Az ember hosszú fodros bele:




Az ember gyomra sokkal kisebb mint a ragadozok gyomra, nem túl savas körülbelül 34, míg a ragadozóké kevesebb mint 1. Kis gyomrunk miatt mi nem csak hogy naponta eszünk de naponta többször is. Bélrendszerünk nagyon hosszú, akár 10-12 -szerese a törzsünk hosszának.

Mire a húsevő bélrendszerébe kerül az étel az már megemésztődött és szinte csak arra vár, hogy kiürüljön a testből elkerülve a rothadást. A mi bélrendszerünk hosszú és fodros. Megbirkózunk a rostokkal hiszen belünk termel olyan baktériumokat, amik ebben segítséget nyújtanak, így ki tudjuk vonni a növény sejtjeiből a tápanyagot. Belünk visszaszívja a folyadékot, baktériumokat termel.


Zsír, koleszterin
A ragadozó nem aggódik a zsírok vagy épp a koleszterin miatt. Nem lesz koszorúér betegsége. Nem lesz epekövük. Az emberek epekövének többsége koleszterinből épül fel, és mint tudjuk koleszterin csak állati eredetű ételekben van. Az epe a zsír feloldásához segít. De mint egy tapasztalt háziasszony tudja van erősebb és gyengébb zsíroldó mosogatószer. A ragadozó epéje sokkal erősebb zsíroldó mint az emberi epe, ezért nem okoz neki gondot a zsíros, koleszterin dús áldozat elfogyasztása. Ezzel ellentétben nekünk, embereknek, gondot okoz a zsíros, koleszterin dús ételek fogyasztása. (Az epekőről és annak kialakulásáról részletesen olvashatsz a weboldalamon a betegségek menüpontja alatt)


Csak a növényevők nyálában van szénhidrátot lebontó enzim (salivary amylase). Az emberi nyál tartalmazza ezt az enzimet. Azonkívül csak a növényevőknek van vakbele. A növényevők nem tudják detoxikálni az A vitamint. Az A vitamin zsírban oldódó vitamin, ami a májban raktározódik. A ragadozók sok májat esznek, amiben ez a vitamin fel van halmozódva. A szervezetüknek detoxikálni kell ezt a sok A vitamint, hogy ne mérgezzék magukat halálra és ők képesek erre, de a növényevők nem képesek az A vitamin detoxikálására.

A növényevők a béta karotinból (ami a sárgarépában is megtalálható) képesek A vitamint előállítani, erre viszont a ragadozók nem képesek. Viszont mi nem tudunk C vitamint előállítani. A növényevők könnyen szívbetegek lehetnek ha sok zsíros, koleszterin dús ételeket esznek. (A szívinfarktusról szóló részletes bejegyzésem olvashatod a weboldalamon a betegségek menüpontban.)

Férfiak, akik jobban ragaszkodnak ahhoz az állításhoz, hogy az ember húsevő, figyelem!
Anatómiailag növényevők vagytok! A Föld egyik húsevő híme sem rendelkezik seminal vesicles (ondóhólyag) csövecskével. Az ember, mint a képen is látható, igen.





A fent leírtakat figyelembe véve, véleményem szerint az emberi szervezet felépítése nem húsevő (még ha sokak szokása az is) és a legoptimálisabb egészséget teljes értékű növényi étrenden érhetjük el legkönnyebben. Gyakran merül fel az a kérdés, hogy ha nem eszünk húst nem jutunk hozzá elég fehérjéhez. A fehérjéről részletesen olvashatsz a weboldalamon a fehérje menüpont alatt.


Budai Éva






Diabéteszes retinopátia

Visszafordítható a diabéteszes retinopátia?

Fél évszázada visszafordítható volt!
 
Dr Waltner Kempner megalkotta a rizsdiétát 1939-ben. Betegeinek csak rizst, gyümölcsöt, gyümölcslevet és cukrot adott. Ezzel az étrenddel megdöbbentő eredményeket ért el vesebetegein. Nagyon súlyos vesebetegek épültek fel. Persze nem csak vesebetegek feküdtek a klinikáján. Több betege jelentette a látás javulást is de mivel betegeinek szava sosem volt elegendő, mert csak a műszereknek hitt, megvizsgálta a szemüket is. Szemfenék fényképeket (eyeground photograph) készített és a felvételek bizonyították, hogy étrendje nem csak megállította a vérzést, szivárgást, duzzanatot, amik a szem hátsó részén láthatóak a súlyos vesebetegeknél, hypertóniás (magas vérnyomásos) betegeknél, szívbetegeknél, hanem egyenesen vissza is fordította azt! Akkoriban az effajta javulások elképzelhetetlenek voltak,  mégis a felvételek ezt bizonyították. A javulás olyan nagy mértékű volt, hogy azok a betegek akik meg sem tudtak különböztetni tárgyakat, képesek voltak apróbetűs szöveget olvasni.  A vakság visszafordítása étrenddel! 

Az ábrán Dr Kempner egyik betegének szemfenék felvétele látható. A referenciában lévő videóban (1)  súlyosabb beteg felvétele is látható 0,5 percnél.




Sajnos még napjainkban is sok cukorbeteg életét nehezíti meg a retinopátia. A felnőttkori vakság első számú oka a diabéteszes retinopátia. Napjainkban még intenzív cukorbeteg kezelés mellett is a mai fejlett műszerek segítségével csupán lassítani tudják a retinopátia előrehaladását,  holott Dr Kempner már fél évszázaddal ezelőtt visszafordította a retinopátiát.

Mint láttuk Dr Kempner étrenddel fordította vissza a diabéteszes retinopátiát. Hogyan kezeli azt a mai orvostudomány? Különböző gyógyszereket fecskendeznek be a szemgolyóba.



Ha ez nem működik,  akkor lézerrel maratják a  retina felületét (pan-retinal laser photocoagulation). Tulajdonképpen a szem hátsó részét kiégetik. Ezt azért teszik mert így remélhetőleg a még ép retina nagyobb vérellátást kap.

A kérdés az, a beteg mit választana? Az étrendváltozást, ami segíthet visszafordítani a diabéteszes retinopátiáját, mindenképp óriási javulásokat elérve vagy ezeket a mai orvosi beavatkozásokat, amik vissza nem fordítják csak esetleg lelassítják a retinopátia előrehaladtát?

Kempner rizs diétája kissé szélsőséges a mai cukorbeteg számára. Ő ezt elsősorban a nagyon beteg vesebetegeinek fejlesztette ki. Abban az időben meg nem volt vese dialízis így a beteg választhatta a rizst vagy a hamarosan bekövetkezett halált. Inkább a rizs mellett döntöttek. A jó eredmény elérése érdekében a cukorbetegnek nem kell ilyen szélsőséges étrendre áttérnie. Elég ha alacsony zsírtartalmú, teljes értékű növényi étrendre tér át, ami azt jelenti, hogy kerüli az állati eredetű ételeket (hús, tej és tejtermék, tojás), a zsírokat, olajokat kizárja az étrendből vagy nagyon minimálisat használ és a finomított szénhidrát helyett inkább a teljesértékű ételeket választja. Ezen az étrenden nem csak a retinopátiás panaszok javulnak, de a vércukor értékek is.


Az “arany por retinopátia” (gold dust retinopathy)
Ez egy ritka betegség. Halfogyasztás okozhatja ezt a fajta betegséget. Amikor kifogják a halat, húsa szürkés színű, és hogy mutatósabb legyen festékanyag hozzáadásával színezik őket. Lehet választani sötétebb vagy éppen világosabb rózsaszínből. Te legutóbb milyen színű lazacot ettél?
Íme az egyik  cég színlistája:



Ez a színezőanyag megkristályosodhat a szemgolyó hátsó részén, ami aztán gondhoz vezethet.

Források:
1, Dr Michael Greger - nutritionfacts.org: Can Diabetic Retinopathy Be Reversed?
2, Dr Michael Greger - nutritionfacts.org:  Artificial Coloring in Fish





2015. december 20.

Szénhidrátot a cukorbetegnek!

Magas szénhidrát étrenddel kezelik a cukorbetegeket!

Gondolom a cím sokak számára megdöbbentő. A szénhidrát nem más, mint cukor. A cukorbetegnek már egyébként is sok cukor van a vérében, ezert is javasolja kezelőorvosa a csökkentett szénhidrát étrendet, napi 150g körülit. (150-200g/ nap 4-6 adagban elosztva.) Hogyan lehet hasznos egy magas szénhidrát (magas cukor) étrend egy olyan ember számára , aki már így is magas vércukorral rendelkezik? Kérdezzünk meg egy cukorbeteget, aki elmondja egyetlen banántól hogy felugrott a cukra!


Akkor mégis hogyan lehetséges az, hogy egyes kezelőorvosok magas szénhidrát étrendet írnak elő cukorbetegeiknek? És miért van az, hogy egy átlag cukorbeteg vércukra egy kis gyümölcstől magasra szökken, ennek ellenére Robby Barbaro (1-es típus) gyümölcsön él és napi 600-700g szénhidrát bevitel mellett sincs több inzulin igénye, mint azoknak a cukorbetegeknek, akik alacsony szénhidrát diétát követnek?

Dr Cyrus Khambatta, aki maga is egyes típusú cukorbeteg, miért él több mint 10 éve gyümölcs étrenden és ajánl cukorbeteg klienseinek is magas szénhidrát étrendet? Miért észlel javulást az a kettes típusú cukorbeteg miután megnöveli a szénhidrát bevitelét, akinek régebben egy fél gyümölcs is fellökte a vércukor szintet? Hogyan létezhet az, hogy ugyanannak a betegnek, akinek egy fél gyümölcs is gondot okozott, egyre kevesebb gyógyszerre van szüksége, sok esetben teljesen elhagyhatja összes cukorbetegségre felírt gyógyszereit, miután nagymértékben megnövelte a szénhidrát mennyiségének bevitelét? A statisztika szerint az újonnan diagnosztizált cukorbetegek száma továbbra is nő. A cukorbetegek többségének egészségi állapota az évek során folyamatosan romlik, ezért egyre több gyógyszerre, olykor akár inzulinra is szükség van. A kezelések ellenére a betegek gyakran szenvednek a szövődményektől is mint vese elégtelenség, neuropátiás fájdalmak, amputáció stb.


Fékezhetetlen betegség a cukorbetegség? 

Miért érünk el ilyen szegényes eredményeket országszerte? Ha a jelenlegi kezelések ilyen csekély eredményeket hoznak, nem lenne itt az ideje, hogy másként kezeljük a cukorbetegeket? Nem ismerünk egy hatásosabb módszert?

Dr Neal Barnard (a Physicians Committee for Responsible Medicine alapító elnöke) nemcsak kutatta ezt a módszert de teszt alá is vetette. 2003-ban elnyerte a National Institutes of Health $350.000 kutatási támogatását, hogy tesztelje az alacsony zsírtartalmú, vegán étrend cukorbetegségre gyakorolt hatását, ami 3-szor jobb eredményt mutatott mint a cukorbetegeknek javasolt hagyományos étrend.

Bár ez az új étrend az Amerikai Cukorbeteg Szövetség ajánlásai között szerepel, ennek ellenére a szakemberek többsége még mindig nem ismeri ezt a módszert, így nem is ajánlja cukorbetegeinek. Ma már sok orvos tisztában van azzal a ténnyel, hogy a kettes típusú cukorbetegség elkerülhető, és ha már kialakult visszafordítható feltéve ha a testben még nem keletkeztek visszafordíthatatlan károk. Már csak a betegeket kell felvilágosítani e hatásosabb módszerről; az alacsony zsírtartalmú, teljes értékű, növényi alapú étrendről és tudatni velük miért és hogyan növeli a magas zsírtartalmú étrend a cukorbetegség kockázatát, előrehaladtát.



Mi a cukorbetegség és hogyan válunk cukorbeteggé? 
A szó “cukorbetegség” tulajdonképpen olyan mint egy gyűjtő fogalom, ami a szervezetben található különböző rendellenességekre utal a test különböző pontján (izom, máj, hasnyálmirigy), aminek közös tünete a magas vércukor szint. Inzulinrezisztencia a máj és izom sejtjeinél lép fel, csökkentett inzulin termelés vagy annak hiánya pedig a hasnyálmirigyben. Ez a cukorbetegség valódi oka, ez kellene hogy a kezelés középpontjában álljon, nem a magas vércukorszint. A helyes étrenden a cukorbetegség egyes kiváltó okai részben vagy teljesen visszafordíthatók.


Mielőtt a részletekbe mennénk, hogy pontosan mi okozza az inzulin rezisztenciát és az inzulintermelés hanyatlását, nézzük az egészséges szervezet hogyan dolgozza fel a cukrot. Az elfogyasztott ételünk többnyire zsírból, szénhidrátból illetve fehérjéből áll. Ezek a tápanyagok az emésztőrendszeren keresztül felszívódnak és a véráramba kerülnek. A hasnyálmirigy béta sejtjei érzékelik mennyi tápanyag van jelen és annak megfelelően inzulint termel. (Nem csak szénhidráthoz, lásd inzulin index.) Amikor ezek a tápanyagok a sejthez érnek, szeretnének a sejtbe bejutni, hogy táplálják a testünket. Csakhogy egyedül képtelenek átjutni a sejtmembránon keresztül, így egy szállító szállítja be őket a sejt belsejébe. Többféle szállító létezik. A cukrot hordozó szállító neve GLUT4. Ez a cukrot szállító GLUT4 mint egy taxi parkol a parkolójában és csak akkor megy a sejtmembránhoz, hogy a cukrot beszállítsa, ha üzenetet, utasítást kapott rá.


Hogyan jut az üzenet a GLUT4- hez?
Az inzulin receptor küldi az utasítást a GLUT4-nek miután az inzulin a receptorra csatlakozott. Az üzenet az inzulin receptortól a GLUT4hez érkezik számos enzimen keresztül. Tehát az inzulin az inzulin receptorra csatlakozik, az inzulin receptor aktiválódik, az aktivál egy enzimet, ami aktivál egy másik enzimet, és így haladunk mindaddig mígnem eljutunk a GLUT4hez. Amikor a GLUT4 megkapja az üzenetet, a sejt membránhoz megy és beszállítja a cukrot a sejtbe, ami a mitokondriumokban elég vagy elraktározódik glycogen formájában későbbi használatra. Ha nincs inzulin, ami aktiválja az inzulin receptort, vagy az inzulinreceptor által küldött üzenet nem érkezik a GLUT4hez, a cukor képtelen a sejtbe jutni, így a sejten kívül a vérben felhalmozódik. Ekkor vércukor szintünk magas lesz.


A cukorbetegség két fő csoportja az egyes és kettes típus.

Az 1-es típusú cukorbetegség egy autoimmun betegség következménye. A saját testünk által termelt antitestek megtámadják a béta sejteket és elpusztítják azokat. Jelenleg kevés tudott arról mi okozza ezt az autoimmun betegséget de az eddigi kutatások arra utalnak, hogy az egyik lehetséges kiváltó ok a tehéntej fehérje. Testünk antitesteket termel a tehéntej fehérje ellen. A tehéntejben lévő fehérje egy része ami aminosavak láncolatából áll megegyezik a béta sejtben található fehérje egy részével. (Egy 17 aminosavból álló szegment a tehéntej fehérjén megegyezik a béta sejten lévő fehérje egyik szegmentével) Antitesteink csak a fehérje szerkezetét figyeli, a fehérje szerkezet hasonlósága miatt pedig a béta sejtek fehérjéit is támadja (Molecular mimicry). Ezért a tehéntej vagy az olyan tápszer, ami tehéntejet tartalmaz, az egyes típusú cukorbetegség lehetséges kiváltó oka lehet. Mivel inzulinra szükség van az inzulin receptor aktiválásához, az inzulint pótolni kell. Sajnos ha egyszer a béta sejtek elpusztultak, az egyén élete végéig szükség szerint inzulint kényszerül adagolni . Inzulin érzékenységét maximalizálva elősegítheti a beadott inzulin hatékonyságát, így az inzulin mennyiség igényét csökkentheti.

Most térjünk át a kettes típusú cukorbetegségre, ami némiképp különbözik az egyes típustól. 2-es típusú cukorbetegségben nagyon sokan szenvednek. Egy betegség kialakulásának két fő oka lehet: helytelen táplálkozás és a felhalmozódott méreganyagok. Az optimális egészség elérése érdekében olyan élelmiszereket érdemes fogyasztanunk, ami táplálja a testet, és azokat az élelmiszereket kiiktatni, amik roncsolják a szervezetet. Tanácsos egy vérvételnek is alávetni magunkat, hogy meggyőződjünk arról nincs -e valamilyen vitamin vagy ásványi anyag hiányunk. Cukorbetegekre különösen jellemző egyes vitamin illetve ásványi anyag hiány és ezek hiánya is nagy mértékben befolyásolja a vércukor szintet illetve az esetleges neuropátiás fájdalmakat. A szervezetünkben felhalmozódott méreganyag (higany, túl sok hem vas, PCB) is összefüggésbe hozható a cukorbetegséggel. Méregtelenítéssel hozzásegíthetjük testünk egyensúlyának visszaállítását. Általában a halfélék túl sok higanyt és PCB-t tartalmaznak, a hem vas (ami felhalmozódva inzulin rezisztenciát okoz) pedig az állati eredetű ételekben fordul elő.

Vashiányt próbáljuk meg tengeri hínárral, algával pótolni. Szeretnék említést tenni különböző parazitákról, férgekről, baktériumokról, vírusokról is , mivel ezek a bennünk élő parányi élőlények mérgező anyagot bocsátanak ki. Ráadásul azt vallják, egyes paraziták a hasnyálmirigybe is bejutnak és roncsolják a béta sejteket. A legtöbb 2-es típusú cukorbeteg megfelelő mennyiségű inzulint képes termelni de azok nem hatékonyak. Egyik fő kiváltó ok a telített zsírok.

A zsíroknak csak a zsírsejtben lenne szabad felhalmozódniuk , az izomsejten belül nem. Amikor a zsír az izomsejten belül felhalmozódik (intramyocellular lipid), a szabad zsírsav melléktermékei blokkolják az üzenetet továbbító enzimeket (PI3K, Akt) ezért nem jut az üzenet a GLUT4-hez. Mivel a GLUT4 nem kapja meg az üzenetet, így nem tudja a cukrot a sejtbe szállítani. A hasnyálmirigy fokozza az inzulintermelést, hiszen több inzulin szükséges ahhoz, hogy a cukor a sejtbe jusson. Megjelenik a megemelkedett inzulinszint (hyperinsulinemia), a 2-es típusú cukorbetegség első tünete. Ha nem figyelünk az étkezésünkre, az inzulinrezisztencia tovább fokozódhat és a megemelkedett inzulinszint sem lesz képes a vércukrot a megfelelő szinten tartani. Ekkor megjelenik a magas vércukorszint is, a 2-es típusú cukorbetegség második tünete. Amikor az emelkedett vércukor egy bizonyos szintet elér, a beteget 2-es típusú cukorbetegnek diagnosztizálják.

Mint látjuk maga a betegség már a diagnosztizálás előtt jóval hamarabb elkezdődött. Az illető gyógyszert kap a magas vércukor (a cukorbetegség tünetének) csökkentésére. A hasnyálmirigy béta sejtjei a folyamatos túlterheléstől, illetve a telített zsírok NEFAs (non esterified fatty acids) roncsolása következtében károsodnak, és a beteg idővel inzulinra kényszerülhet. Azonkívül ezek a felhalmozódott zsírsavak a máj elzsírosodásához is hozzásegítenek és mint tudjuk a máj épp úgy mint a hasnyálmirigy fontos szerepet játszik a vércukor szinten tartásában.

Továbbá a sejten belüli zsírok a mitokondriumokat is elnyomják, így a sejt nemcsak a cukrot de a zsírt is kevésbé fogja tudni elégetni, ami csak fokozza a zsír további felhalmozódását a sejten belül. Mivel az izom összehúzódás következtében a mitokondriumok száma növekedik, ezért ha meg akarjuk növeli a mitokondriumok számát, érdemes rendszeresen sportolni és a telített zsírok bevitelét csökkenteni. Az állati eredetű ételek átlagban magas zsírtartalmúak, aminek nagy része általában telített zsír. Idevenném még a kókusz zsírt is, aminek szinten magas telített zsírtartalma van. Persze nemcsak a zsírok jelenthetnek veszélyt de a sok állati eredetű fehérje is, mivel gyulladást idéznek elő a szervezetben és a gyulladás mint tudjuk összefüggésben van a cukorbetegséggel. Ha már megemlítettük a gyulladást, térjünk ki a húsban lévő endotoxin baktériumra, ami endotoximiat okoz. Ha az ebédünk húsból és köretből állt, ebéd után arteriáink merevebbé válnak, gyulladásos állapotba kerülnek és ez a gyulladásos állapot több órán át fennáll.

Mivel az állati eredetű ételek sok telített zsírt, állati fehérjét, felhalmozódott méreganyagokat tartalmaznak, ezért érdemes megfontolni az alacsony zsírtartalmú, teljes értékű, növényi étrendet. Ez azt jelenti, ajánlatos kerülni a zsírokat, olajokat, húsféléket, tej- és tejterméket, tojást és inkább a zsírszegény növényi étrendre összpontosítani, ami friss gyümölcsből, zöldségből, teljes kiőrlésű gabonákból, lencséből, babból, burgonyából (különösen édesburgonya), tésztából pl durumtészta, zöldekből és hasonló teljes értékű növényből áll. Ezen az étrenden nemcsak a vércukorszintünk fog javulni de a koleszterin szintünk is és a vérnyomásunk is. Ráadásul hozzásegít az optimális testsúly eléréséhez. 2015. május 25-én a Nutrition & Diabetes folyóiratban a kutatók közzétették, hogy az alacsony zsírtartalmú, növényi étrend jó hatással van a neuropátiás fájdalmak csökkentésére is. Mivel a növényi ételek szénhidrát tartalma magas, ezért ezen az étrenden kalóriánk kb 75-80%-a  fog szénhidrátból származni. Tehát ez egy magas szénhidrát tartalmú étrend. Ezért hangsúlyozza Dr Milton Mill a szénhidrát megnövelését cukorbetegek kezelése esetén. Természetesen nem a finomított szénhidrátról vagy cukorkáról, coca coláról van szó, hanem a teljes értékű növényi ételekről. És ezzel egy időben a zsírok csökkentése elkerülhetetlen.


Az USA-ban mára már több ezer cukorbeteg ért el nagyon jó eredményeket, sokuk teljesen elhagyva az éveken át szedett gyógyszereiket. Nem csak orvosok de életmód tanácsadók is sikeresen alkalmazzák ezt az étrendet cukorbetegség kezelésére. Ezek után érthető, hogy a szénhidrát nem probléma, sohasem volt az. Az inzulin rezisztencia megszüntetésére kell koncentrálnunk és a béta sejtek további roncsolódásának megfékezésére. Visszatérve a rejtélyes Robby Barbaro esetére, ő arra törekszik, hogy inzulin érzékenységet maximalizálja és ne tetőzze a már meglévő bajt (inzulin termelés hiánya) inzulin rezisztenciával is. Ezért a beadott inzulinok hatékonyan tudnak működni és nagy mennyiségű szénhidrátot is megengedhet magának. Az a kettes típusú cukorbeteg, akinek még van elég inzulin termelése, miután megszünteti az inzulin rezisztenciát, megszűnik a cukorbetegség összes tünete is. Ezért sikerül ezeknek a betegeknek teljes mértékben elhagyniuk a gyógyszereiket és nagy mennyiségű szénhidrát fogyasztása sem okoz nekik gondot. Orvosaik azt állítják a cukorbetegség már nem mutatható ki. Ne hagyatkozzunk csak a gyógyszeres kezelésre! Térjünk át a helyes életmódra a jobb egészség érdekében!


Fehérje

Mi a fehérje?

A fehérje aminosavak láncolata. Képzeljük úgy el, hogy a felfűzött gyöngysor a fehérje és a különböző formájú és színű gyöngyök az aminosavak. Ez a gyöngysor lehet rövidebb vagy nagyon hosszú. Többféle fehérje, azaz többféle módon felfűzött gyöngylánc létezik. Az emberi szervezet kb. két millió típusú fehérjét tartalmaz. Annak ellenére, hogy ilyen sokféle fehérje van szervezetünkben, mindenki mindössze 20 féle aminosavat használ fel az összes fehérje előállításához. Ebből a 20 aminosavból 12-t szervezetünk előállít, viszont nyolc aminosavat a húszból nem tud, így azt táplálékkal be kell vinnünk szervezetünkbe. Bár enyhén eltérő csoportosításokat láttam, (20-21 vagy épp 22 féle fehérje építő aminosavat különböztetnek meg és ezekből 8 vagy 9 aminosavat határoz meg esszenciálisként,) Íme itt van egy változat:


A húsz féle aminosav, ami a fehérjénk építő elemei:

Alanine, arginine, asparagine, aspartic acid, cysteine, glutamic acid, glutamine, glycine, histidine, isoleucine, leucine, lysine, methionine, phenylalanine, proline, serine, threonine, tryptophan, tyrosine and valine.

A 8 esszenciális aminosav, amiket a szervezetünk nem tud előállítani: Isoleucine, leucine, lysine, methionine, phenylalanine, threonine, tryptophan, valine.

2 félig esszenciális aminosav: Arginine és histidine

10 nem esszenciális aminosav: alanine, asparagine, aspartic acid, cysteine,glutamine, glutamic acid, glycine, proline, serin and tyrosine.

Az ábrán az aminosavakból (gyöngyszemekből) felfűzött fehérjeláncolat látható. Ez a felfűzött, hosszú láncolat fog szorosan feltekeredni és így kapjuk az ábra jobb oldalán látható fehérjét.





Mivel szervezetünk csak a saját különleges fehérjéjét tudja felhasználni, ezért az elfogyasztott fehérjéket szétbontja aminosav építőelemeire és ő maga állítja elő a saját fehérjéit ezekből az aminosavakból. Tehát téves az az elmélet, hogy állati vagy bármilyen fehérjére is szükségünk van, hiszen igazából nem fehérjére, hanem aminosavakra van szükségünk. Mindegy milyen fehérjét fogyasztunk, azt nem tudja szervezetünk felhasználni, csak az aminosavakat, amiből a fehérje felépül. Tehát mindenki, aki a felfűzött gyöngysorokat megkapja, szétbontja a gyöngysorokat és a különböző formájú/színű gyöngyszemeket saját igénye szerint fűzi fel. A helyes kérdés talán nem úgy hangzik, hogy szükségem van-e állati fehérjére, hanem úgy, hogy az esszenciális aminosavak mindegyikéhez hozzá tudok-e jutni növényi étrenden vagy szükség van állati eredetű étel fogyasztására is?


Hogyan jutok az esszenciális aminosavakhoz?
A válaszhoz először nézzük honnan származnak az esszenciális aminosavak. Az esszenciális aminosavak mindegyikét a növények állítják elő, mivel előállításuk óriási energiát igényel és a növények a napból nyert energiát fel tudják használni. Tehát a fehérjéhez szükséges aminosavak egy részét szervezetünk állítja elő, másik részét pedig a növények. A növények által előállított aminosavakhoz hozzájuthatunk közvetlen, első forrásból elfogyasztva a növényeket, vagy közvetve, elfogyasztva az állatot, ami elfogyasztotta a növényt. Az utóbbi esetben mindössze újra hasznosítjuk a növény által előállított, az állat által már egyszer felhasznált aminosavat. Ezért nincs szükségünk húsra a tévhittel ellentétben. Sok vegetariánus kapja azt a kérdést, ha nem fogyaszt húst, hogyan jut megfelelő fehérjéhez? Mi már tudjuk, hogy igazából nem fehérjére, hanem esszenciális aminosavakra van szükségünk, amit a növények állítanak elő. Ezekből az esszenciális aminosavakból és a saját testünk által előállított nem esszenciális savakból fogja szervezetünk elóállítani a neki megfelelő fehérjéket.


Miért fontos szervezetünk számára a fehérje?
A sejtben lejátszódó folyamatokban részt vesznek, stabilizáló és szerkezeti funkcióval is rendelkeznek, szerepet játszanak a sejten belüli transzport (szállító) folyamatok lebonyolításában stb.


Mennyi fehérje ajánlott?
Talán épp azért mert a fehérjének oly sok fontos szerepe van szervezetünk számára, az anyatermészet nem bízta ránk teljes mértékben annak pótlását és úgy állította be szervezetünket, hogy újrahasznosítsa a fehérjét. Így csak arról a minimális mennyiségről kell gondoskodnunk, amit hajunkkal, körmünkkel, székletünkkel, bőrhámlással stb. elvesztünk. Ez nagyon kevés mennyiség. Az Egészségügyi Világszervezet azt javasolja, hogy az összes kalóriánk mindössze 5 %-a származzon fehérjéből. Ennyi elegendő. Ez 3000 kalória esetén 38 g fehérjét, 2300 kalória esetén 29 g fehérjét jelent. Életünk első néhány hónapjában van szükségünk a legtöbb fehérjére, hiszen ekkor rohamosan növünk. Mégis az emberi tej kalóriájának mindössze 5-8 százaléka ered fehérjéből.

Honnan származik az az elmélet, hogy sok fehérjére van szükségünk?
Egészen az 1800-as évekig kell visszamennünk a válaszért. Az volt a feltételezés, hogy ha valaki anyagilag megengedhet magának bármilyen ételt, akkor ösztönösen a megfelelő ételt fogja fogyasztani. Ezért a jómódú emberek étkezési szokásait az USA-ban és Európában megfigyelve arra a következtetésre jutottak, hogy mivel a tehetősebb emberek több húst fogyasztottak, azaz jelentős mennyiségű fehérjét, ezért az emberi szervezetnek viszonylag magas fehérjebevitelre van szüksége az optimális egészség elérése érdekében. Az emberi fehérje szükségletét csupán a jobb módú réteg étkezési szokásai szerint állapították meg. Ugyanez a megfigyelés a jelenlegi USA-ban talán azt az eredményt hozná, hogy jelentős McDonald’s-os étel illetve fánk fogyasztás ajánlott. A patkányokon végzett eredmények is alátámasztották a megfigyelés eredményét, hiszen a magasabb fehérjetartalom hasznosnak tűnt a patkányok számára. Azt a fontos tényt viszont figyelmen kívül hagyták, hogy a patkány teje 11-szer több fehérjét tartalmaz, mint az emberi tej, hiszen a patkánynak mindössze 5 hónapja van arra, hogy kifejlődjön felnőtt méretre, míg az embernek erre van kb. 17 éve. A patkánynak nagyobb fehérjeigénye van.


Milyen eredményt hozott az alacsony fehérje diéta? 
1903-ban professzor Russell Henry Chittenden, a Yale egyetem biokémiai részlegének vezetője, jelentős egészségügyi javulást látott, amikor egy tanulmányában a napi 150g gramm fehérjét 50 grammra csökkentette. Az 1940-es években Dr William Rose úgy találta az emberi tanulmányai során, hogy napi 20 g a minimum szükséges fehérje. (Afrikában léteznek olyan népcsoportok, akik napi 15-20 g fehérjén élnek) Dr William Rose későbbi kutatásai igazolták, hogy a zöldségekben az emberi szervezet számára több, mint elegendő fehérje van. Tehát már az 1940-es években is igazolták a kutatások, hogy nem szükséges állati eredetű ételek fogyasztása az elegendő fehérjebevitelhez.


A régi Okinawa népei:
Okinawában éltek legkoncentráltabban (legnagyobb számban és sűrűségben) a leghosszabb és legegészségesebb életű emberek. Ezen nép kalóriájának mindössze 9 százaléka származott fehérjéből, 6 százaléka zsírból és 85 százaléka szénhidrátból. Kalóriájuk 69 százaléka édesburgonyából származott. (Számomra érdekes, hogy a legegészségesebb népek -Kék Zónakalóriájuk csak kevés százaléka származott fehérjéből . Kalóriájuk nagy része szénhidrátból származott. Ennek ellenére mégis azt látom, hogy az emberek egyre több fehérjére és egyre kevesebb szénhidrátra törekszenek. Az általános vélemény szerint a szénhidrátot kerülni kell, a nagy rosszként emlegetik, pedig a Föld több részén azok a népek voltak a legegészségesebbek, akik jelentős szénhidrátot fogyasztottak. Talán ha mi is nem a téves elméleteket, hanem ezen népek példáit követnénk, egészségesebbek lehetnénk.)


Hogyan bontjuk le a fehérjét?
Amikor a fehérje a gyomorba kerül, egy enzim, a Pepsin, szétbontja a hosszú fehérje láncolatot rövidebb szakaszokra. A vékonybélben a hasnyálmirigy enzimek (Trypsin, Chymotripsin, Carboxypeptidase) tovább bontják ezeket a rövidebb szakaszokat még rövidebb szakaszra és addig bontódik a fehérje, mígnem teljesen lebontódik alkotóelemeire, az aminosavakra. A hosszú fehérje láncolatot a szervezet nem képes felszívni, nem tud átjutni a bél felszínén, de az egyetlen aminosav elég kicsi ahhoz, hogy a bélen át felszívódjon. Egyes embereknek “lyukas” a bele és az a rés nagyobb, amin az aminosav átjut, így akár nagyobb fehérje darabok is átjutnak, 2 vagy három aminosav összekapcsolódva. Mivel a szervezet az egyedül álló aminosavat tudja felhasználni és az összekapcsolt aminosavakat nem, hiszen ő akarja a saját fehérjéit megalkotni az egyes aminosavakból, ezért ezeket a nagyobb darabokat megtámadja és ez gyulladást és egyéb problémát okozhat.


Hogyan bontjuk le az aminosavakat?
Az aminosavak egy részéből a szervezetünk felépíti saját fehérjéit. Mint láttuk, a szervezetünk újrahasznosítja a fehérjét így nagyon kevés új aminosavra van szüksége, amivel a veszteséget pótolja. A legtöbb ember sok állati eredetű ételt eszik, ami tele van fehérjével. Mivel sok fehérjét, azaz sok aminosavat visz be a szervezetébe, mi történik azokkal az aminosavakkal, amit nem használunk fel fehérjeépítésre? Mivel nem tudjuk tárolni mint pl a zsírt, vagy a zsírrá alakított szénhidrátot, ezért a fel nem használt aminosavakat lebontjuk. Nagy részét a máj fogja lebontani, illetve a vese és az izomsejtek. Minél több fehérjét eszünk, annál több felesleges aminosavat viszünk be a szervezetünkbe és annál jobban terheljük szervezetünket annak lebontásával. Ahhoz, hogy megértsük az aminosavak lebontásának folyamatát, nézzük először annak kémiai felépítését.

Láthatjuk, hogy az aminosavban van karboxilcsoport, azaz a karbon (a szén) csoport, ami zölddel van jelölve és az amino csoport, ami kékkel van jelölve. Mint tudjuk a három makrotápanyag a fehérje, zsír és a szénhidrát. A fehérje abban különbözik a zsír illetve a szénhidráttól, hogy amino csoportot (Nitrogént) is tartalmaz. Ez az amino csoport teszi veszélyesebbé és ezért nem akarunk belőle többet bevinni a szervezetünkbe, mint amennyire szükségünk van. Mint említettem a máj bontja le a felesleges aminosavak nagy részét mégpedig úgy, hogy leválasztja az aminocsoportot (NH2) az aminosavról és ez az aminocsoport ammóniává fog alakulni (deamination). Az aminosav többi részét a szervezet elégeti 60 százalékát szénhidráttá, 40 százalékát zsírrá. A legnagyobb problémát az ammóniává alakult aminocsoport rész okozza. Az ammónia nagyon mérgező, veszélyes anyag, ezért a máj a leválasztott ammóniát a másodperc töredéke alatt azonnal átalakítja egy kevésbé mérgező anyaggá (Urea). Ha nem is annyira veszélyes az urea mint az ammónia, ez is mérgező és nem szeretnénk felhalmozni a véráramlatunkban, ezért a vese kiszűri. Az urea kiszűrése a vesét megterheli. Ezért ajánlanak vesebetegeknek alacsonyabb fehérjebevitelt.

Mint látjuk, a többlet aminosavval (a magas fehérje étrenddel) elárasztjuk a májat veszélyesen mérgező ammóniával és megterheljük a vesét az urea-val. Találkoztam olyan emberekkel is, akik átállva növényi étrendre, képesek voltak elhagyni a dialízist. Ne felejtsük el Dr. Waltner Kempner 1939-ben megalkotott rizs diétájának szinte hihetetlen hatását sem, amit vesebetegein ért el. Nagyon súlyos vesebetegek gyógyultak fel a rizsdiétájának köszönhetően.


A valódi probléma: Fehérje hiány vagy többlet fehérje?
Csodálkozva látom, hogy mindenki, beleértve az orvosokat is, oly nagy hangsúlyt fektet a fehérjére és sok árucikket úgy ajánlanak, mint dús fehérjeforrást. Nemcsak az olyan termékeket részesítik előnyben, amiben sok a fehérje, de egyenesen fehérje porok is kaphatóak. Mintha a fehérje valami különlegesen nehezen hozzáférhető dolog lenne, amire külön vadászni kell. Ezt azért furcsállom, mert szervezetünknek nagyon kevés fehérjepótlásra van szüksége és fehérje bőven megtalálható minden egyes ételben (gyümölcsben, zöldségben is). Ezért nem is létezik fehérje hiányos ember. Mindannyian hozzájutunk elegendő fehérjéhez még akkor is, ha egészségtelenül étkezünk, feltéve, ha nem éhezünk.

A kalóriahiányos ember nyilván sokféle tápanyagban szenved hiányt és az éhezésbe bele is halhat. Mivel gyümölcsben, zöldségben egyaránt van fehérje, hüvelyesekben, magvakban, diókban kicsit több, ezért étrendtől független (a vegetáriánus étrendet is beleértve), az az ember, aki nem éhezik, fizikai képtelenség, hogy ne jusson elegendő fehérjéhez. Fehérjehiány nem léphet fel.

Személyes javaslatom az, hogy ne még több fehérjére törekedj, hanem még több rostra. Miért? Mert egyetlen ember sem szenved fehérje hiányban, viszont a lakosság nagy része rosthiányban szenved, és a rosthiány különböző betegségekhez segít hozzá, mint például epekő, rák. (Ezekről bővebben olvashatsz a weboldalamon a betegségek címszó alatt) Az a többlet fehérje, amire annyira próbálunk odafigyelni, hogy hozzájussunk, az okoz gondot, hiszen megterheli a májat és a vesét is, a mérgező fehérje melléktermékek felhalmozódnak. Azon kívül sok betegséget idéznek elő, különösen az állati eredetű fehérjék. Általános szemlélet az, hogy a húsevésre különösen odafigyelnek a fehérjeforrás miatt, nem sejtve, hogy ezek a fehérjék sok betegséget idéznek elő. Tehát nem csak a fölösleges fehérje jut be a szervezetbe, hogy terhelje a májat és vesét, de ráadásul ez a fajta állati eredetű fehérje egyéb betegségek forrása is.


Mivel a fehérje aminosavak láncolata, -mint a neve is utal rá- savas jellegű, és mi nem szeretnénk túlsavasítani a szervezetünket, sőt inkább lúgosításra törekszünk és próbálunk inkább lúgosító ételeket fogyasztani. A magas fehérjetartalmú étel (a sok állati eredetű étel) erősen savasítja a szervezetet. A szervezetnek pedig nagy munkájába telik, hogy a savasító ételek ellenére a megfelelő Ph értéket megtartsa. Az állati fehérjében sok a sulfur (kén) tartalmú aminosav, ami nagyon erős sulfuric savvá bontódik le. Ez a fajta aminosav nagy mennyiségben fordul elő a kemény sajtokban, vöröshúsban, csirkében, tengeri állatokban, tojásban. A többlet fehérje nem csak a májat és vesét terheli, de a rákos sejtek növekedését is elősegíti. Például egyes fehérjék megemelik az IGF1 szintet. Ez egy növekedési hormon és mint a neve is mutatja elősegíti a növekedést és mi nem szeretnénk, hogy a rákos daganat növekedjen. Az abnormálisan működő sejtek normál esetben öngyilkosok lesznek (adoptózis) így a rákos sejtnek is ezt kellene tennie. A többlet IGF1 hormon segíti megakadályozni a rákos sejtek önpusztítását. Azonkívül elősegíti azon vérerecskék növekedését, amik táplálják a rákos sejteket.


A szervezetünkbe bevitt felesleges fehérje gyulladáshoz vezet. A gyulladás az egy olyan dolog, amit akarunk a szervezetünkben, néha kicsit többet néha kevesebbet, mert védi a szervezetünket. De nem akarunk túl sok gyulladást. Egyes fehérjék túl sok gyulladast okoznak. A fehérje kb 1%-a nagyobb darabokban (23 aminosav összekapcsolódva) szívódik fel és a szervezetünk ezt a nagy darab fehérjét nem szereti. A testünk védőserege állandóan figyeli a megszállókat. Leginkább állati fehérjékre vadásznak, mivel azok tápanyag fogyasztók, nem tápanyag előállítók, mint a növények és lehet megesz minket (pl. parazita, microba). Tehát a test támadja ezeket az idegen megszállókat és fegyvere a gyulladás. Ha megvágjuk magunkat a gyulladás hasznos lehet a seb környékén,de ha a gyulladás a szervezetben krónikussá válik, az nem jó. Tanulmányok bizonyítják, hogy állati eredetű fehérjék és nagyon finomított növényi termékek gyulladást okoznak.

Összefoglalva a többlet fehérje terheli a májat, vesét, savasít, elősegíti a rákos sejtek növekedését, gyulladáshoz vezet.


Autoimmun betegség, allergia:
A fehérjék autoimmun betegséget is okozhatnak, mint pl. 1-es típusú cukorbetegséget (tejfehérje) vagy ízületi gyulladást. (Ezekről weboldalamon a betegségek címszó alatt bővebben olvashatsz). Az allergiás betegségek kiváltó oka mindig a fehérje. Ilyen esetben érdemes egy allergiatesztet csináltatni.


Elegendő fehérjéhez tudok jutni, ha csak növényi étrenden vagyok, és nem eszek semmilyen állati eredetű ételt?
A növényekben olyan sok fehérje van, hogy elegendő a legnagyobb állatok számára is, mint az elefánt, víziló, zsiráf, tehén, de sok élsportoló, köztük testépítő is teljesen vegán étrenden él. Sőt napjainkban egyre több élsportoló tér át a vegán étrendre, mert az a tapasztalatuk, hogy teljesítményük megnő és sérülés esetén sokkal hamarabb épülnek fel. Nem egy ember nőtt fel vagy van több évtizede vegán étrenden és eddig senki nem volt fehérje hiányos. Szervezetünk számára nagyon fontos a fehérje, ezért is van úgy beállítva, hogy a bevitt fehérjét újrahasznosítsa. Igazából azt a fehérjét kell pótolnunk, amit elveszítünk a széklettel, körömvágás, hajvágás, bőrhámlás során, ami nem sok.




Milyen étrendre törekedjek, ha egészségesen szeretnék élni?

Két dologra figyelj étrended összeállításában. Legyen az :
1. a legfontosabb: alacsony fehérje
2. alacsony zsír tartalmú.
Az egészséges étkezésről, ami hozzásegít a fogyáshoz, sok betegség visszafordításához, weboldalamon olvashatsz bővebben.



1942-ben Dr. Rose tanulmányozta az aminosav szükségletet. Tanítványokat figyelt meg. Egyszerre csak egy aminosavat vont meg tőlük. Ha esszenciális aminosavat vont meg, csupán 2 napon belül mindegyik tanítványa ugyanolyan tünetekről panaszkodott: étvágytalanság, óriási fáradékonyság, idegesség. Nem is voltak képesek néhány napnál tovább bírni az egyes esszenciális aminosavak hiányát.

A különböző tanítványoknak különböző mennyiségű aminosav igényük volt. Egyéntől függ, hogy mennyi aminosavra van szükség. Dr. Rose minden esszenciális aminosav legmagasabb értéket megduplázva (hogy biztosan a minimum értéken belül legyen) állapította meg az ajánlott mennyiséget. A táblázatból látható, hogy még ehhez a felfújt értékhez is könnyen hozzájuthatunk a növényekből. Láthatjuk, az egyes aminosavakból mennyit ajánl Dr. Rose és mennyi van belőlük a felsorolt növényekben. Így még értehetőbbé válik, miért nincs fehérje hiányos ember még akkor sem, ha egészségtelenül étkezik, amennyiben nem éhezik. Akkor is kalóriahiányról beszélünk.



 A kép nagyításához kattints a képre! (akkor élesebb lesz) 



Felhasznált források:
1. Dr John Mc Dougall newsletter: When Friends Ask: Where Do You Get Your Protein?
2. The Dangerous Truth About Protein" Janice Stanger, Ph.D. (youtube)
3. Dr. Tel Oren (MD): The Truth about Protein (youtube)

A fehérjéről és annak egészségre gyakorolt hatásáról, tanulmányokról olvashatsz további hasznos információkat a következő orvosok weboldalán az oldal keresőjébe írva “protein”:
1. Dr John Mc Dougall: Dr McDougall’s health and medical centre
2. Dr Michael Greger: Nutritionfacts.org


Budai Éva


2015. december 14.

Vegán himnusz kérdések és válaszok zenében

Tipikus kérdések és egyszerű válaszok


A cukorbetegség visszafordítható - videó

Egy orvosi videó a cukorbetegség visszafordításáról


2015. december 13.

Bemutatkozás - Budai Éva

Érezted úgy, hogy az adott gyógyszer nem elegendő a probléma megoldásra? Nem tudtad mi a betegséged okozója de egy belső hang azt súgta az okot kell megtalálni? Nem vagy egyedül ezekkel a gondolatokkal, hiszen magam is áteltem ezt a helyzetet.

Budai Éva vagyok és az egészséges étkezés teljesen véletlenül került érdeklődésem középpontjába. 20 éve már, hogy a nem múló folyamatos pattanásaimmal orvoshoz fordultam gondolván a szakember megoldja a problémám. A bőrgyógyásztól kaptam krémet és gyógyszert. Vártam valami magyarázatot is, hogy én is tudjam miért alakulnak ki ezek a pattanások es hogyan lehet tőlük örökre megszabadulni. Sajnos csak egy receptet kaptam és kétségekkel mentem haza azon tűnődve, hogy ez a gyógyszer megoldja a problémám
vagy csak arra a néhány hétre varázsolja simává a bőröm amíg szedem. Feltételeztem a gyógyszer a kiváltó okot nem szünteti meg és csak ideiglenesen segít. Nem tévedtem.

A kezelés idejére gyönyörűen letisztult a bőröm de utána épp olyan pattanásos lettem mint azelőtt. A különbség talán az volt, hogy a gyógyszerekkel valószínű kicsit károsítottam szervezetem és bélflórám, így nem csak pattanásokkal de talán egészségtelenebb bélrendszerrel is rendelkeztem az orvosi látogatásom után.

Néhány éve nagy változás történt az életemben. A lakótársam azzal az ötlettel állított haza egyik nap, hogy próbáljuk ki rövid időre a nyers étkezést. Fel is töltöttük konyhánkat mindenféle gyümölccsel, zöldséggel, salátával.

A különböző étkezési formák sosem érdekeltek. Olyan környezetben nőttem fel, ahol mindent ettünk és az is volt a szemlélet, hogy mindent meg kell enni. A változatos étrend biztosítja a különböző vitaminokat és ásványi anyagokat. Kertünk is volt és saját állatokat is tartottunk.

Érthető, hogy milliónyi kérdés keringett a fejemben. Mit ehetek nyersen? És akik nyers ételen élnek mit esznek? A húst nyilván nem eszik meg nyersen de ha nem esznek húst nem lesznek betegek? Kérdéseimre megpróbáltam a neten választ találni és sokat kutattam.

Hamar rájöttem, hogy ahány ember, annyiféle vélemény létezik az egészséges étkezésről, és sokuk egymással teljesen ellentétes úton haladnak. Eltűnődtem azon, hogy csak az állatok tudják mi a helyes étel számukra de az ember, a legintelligensebb lény, olyan egyszerű dolgot sem tud, hogy milyen étel a megfelelő számára? Orvosok véleményét kezdtem kutatni, hiszen ők a szakemberek, ők tudják milyen ételek egészségesek es miket érdemes kerülni. Megdöbbenve láttam, hogy az orvosoknak is, épp úgy mint bárki másnak, ellentétesek voltak a véleményeik. Talán, ami még ennél is meglepőbb volt számomra az az, amikor megtudtam az orvosi egyetemeken az orvosok arról tanulnak a gyógyszerek milyen hatással vannak a betegségekre és az ételekről és annak az egészségre gyakorolt hatásáról semmit nem tanulnak.

Utolsó próbaként azoknak az embereknek a véleményét hallgattam meg, akik hihetetlen gyógyulásokon voltak túl, néhányan már csak a halálra várva kórházi ágyukon és azon orvosok előadásait hallgattam, akik képesek voltak a betegeiket meggyógyítani még akkor is ha kollégáik lemondtak róluk. Azt a választ találtam, hogy a sikereket elérő emberek és orvosok hasonló dolgot vallanak.

A növényi étrendet részesítik előnyben és kerülik az állati eredetű ételeket. A kutatásom során a KÉK ZÓNA népeiről is olvastam, akik a világ legegészségesebb, leghosszabb életű népei és az étrendjük is elsősorban a növényi étrendre összpontosul. És hogy a tudomány se hagyjon cserben, azóta ezen orvosok
kutatásairól is olvastam és tudományosan is megmagyarázzák miért és hogyan okoz sok betegséget az állati eredetű ételek fogyasztása és hogyan védik, erősítik a szervezetet a növényi termékek.

Ezen orvosok véleményét szeretném weboldalamon megosztani, hogy ezek az értékes információk mindenkihez eljuthassanak. Követve ezen orvosok tanácsát az én pattanásaim elmúltak. Mégis a legnagyobb döbbenetet az okozta, mikor emberek követve a javaslataimat különböző betegségekből gyógyultak ki vagy aki nem is gyógyult ki teljesen, annak állapota nagy mértékben javult. Célom az, hogy minél több emberrel, beleértve orvosokat is, megismertessem az ételek egészségre gyakorolt hatását. Ezen belül is a legnagyobb célom, hogy a cukorbetegség kezelése új módon történjen, mivel a hagyományos, cukorbetegeknek javasolt étrend épp az az étrend, ami hozzásegít a cukorbetegség kialakulásához.


Figyelem!
Az oldalamon olvasott információk csupán tájékoztató jellegűek. Csak orvosi felügyelet alatt változtasson mindenki az étrendjén, különösen ha valamilyen betegségben szenved vagy bármilyen gyógyszert szed.


Budai Éva

2016. július 24. óta a World Against Diabetes (Egyesült Világ a Cukorbetegség Ellen) non-profit szervezet tagja vagyok Európa területét képviselve ifjúsági kordinátorként. ENSZ által bejegyzett, hivatalos szervezet engedélyszámmal. 438/2013












 ----------------------------------------------

Twitter Delicious Facebook Digg Stumbleupon Favorites More

 
A weboldalt készítette és szerkeszti: Szalontai Teréz